Memsidea

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı Nedir?

Logo, şahıs ya da ticari şirketlerin görüntüsü ve detaylarını görsel bir biçimde anlatan çalışma biçimidir. Logo tasarımı, ticaret mantığının oluşumuyla hayatımıza girmiştir. Gaziantep illerinde Memsidea olarak sizlere logo tasarımı hizmetini en kaliteli ve profesyonel olarak yapmaktayız.

Sattığınız marka, eşya ve yaptığınız iş hizmetinin, rakiplerinizden ayırt edilmesi için kullanılan bir tasarımdır. Ürünlerin farkını ortaya koymak adına yapılan görsel çizimler, logo tarihinin başlamasına sebep olmuştur. Okur yazarlığın az olduğu eski zamanlarda oldukça önemli ve yararlı bir yöntem olan logo, günümüze kadar çeşitli mutasyonlara uğramış ve modern bir şekil almıştır. Değişik renk tonlarından, çizgi ve sembollerden oluşmaktadır. Logo sizin kurumsal kimliğinizdir. Kurumsal kimlik ne demektir? Şirketin imaj, yapı ve özellik gibi kurumsal bilgilerinin tamamına ‘’Kurumsal Kimlik’’ denmektedir.

Kurumsal kimlik oluşturmanın ilk aşaması logo tasarımınızı yaptırmaktır. Logo; kurumsal kimliğin bir dalı olan logo, firmanın görüntüsünden parça ve etkilerini taşımalı. Buradaki temel amaç, ürününüzün hedef kitlesinin marka ile özdeşleşip, tüketicilerin zihnine kazınmasını sağlamaktır. Logo, firmanın hedef kitlesine gönderdiği en net reklamdır. Bu yüzden logonun yaptığınız iş ile ilgili özellikler taşıması ve kesinlikle profesyoneller tarafından tasarlanması, markanızın kalite ve imajı ile doğru orantılıdır.

Logo Tasarımının Önemi

Yeni bir işe başlayacaksanız, ürün ve bu ürünle ilgili sunmak istediğiniz hizmeti anlatan bir logo tasarımı yaptırmanız gerekmektedir. Görsel görsellik, bir insanın beyninde diğer etkenlere göre çok daha önemli izler bırakmaktadır. Bu sebeple logo tasarımı firmaların, tüketicilerine kendilerini tanıtmadaki en önemli işlemdir. Tüketicilerin zihninde yer edinmek için çok daha başka yöntemler olsa da en önemli yöntemi logodur.

Logo tasarımı şu an dünya ticaretinde çok önemli ve yerinin doldurulmasının imkânsız olduğu bir yöntem olarak görülür. Logo, firmaların misyonunu, vizyonunu ve kurumsal kimliğini en net olarak yansıtmaktadır.

Logo tasarımı, tüm dünyadaki ticaret sektörün de yeri doldurulmaz ve vazgeçilmez bir iş olarak görülür. Logo bir firmanın misyonunu, vizyonunu ve kurumsal kimliğini en doğru ve net şekilde yansıtır. Logonuzun, diğer firmaların tasarımları ile karşılaştırıldığında, ayırt edici ve daha profesyonel gözükmesi çok önemlidir.

Logoda yazılı ifadeyi, logotype diye bilinmekte olan bölüm temsil etmektedir. Amblem de ise firmanın kurumsal kimliğini gösteren bir görsel damga olarak bilinir.

Logo tasarımınız nasıl olmalıdır

Günümüzde her alanda rekabetin artması ile birlikte, ürün ve markaların kendilerini ifade etmek için daha farklı fikirler üretmelidir. Logo, görsel bir mesaj ve reklamdır. Bu sayede ulaşmak istediğiniz kitleye çok daha hızlı ve çok daha akılda kalıcı mesaj verirsiniz. Tabi ki bu iş bu kadar kolay olmamaktadır. En başta referansları olan profesyonel bir logo tasarlayan firma ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu konuda herkesin yaptığı en sık hata, çevrenizde internet sitesi yaparım diyenlere logo tasarımı yaptırmalarıdır. Bu yüzden her yerde amatör logo tasarımları görmekteyiz.

Logo bir firmanın, çizgi, sembol ve renklerin uyumuyla yapılan kendisini anlatan bir çalışmadır. Bu yüzden logonuz, firmanızın kurumsal kimliğini anlatması gerekmektedir.

Özellikle Gaziantep ve Mersin illerinde Memsidea ismiyle, logo tasarımı yapmaktayız. Bizim gibi logo tasarım işi yapan firmaların, logo tasarımı siparişi aldığınız firmanın, bütün işleyişini bilmeniz gerekir. Bu şekilde beklenti ve talepler tam anlaşılacağı gibi, yapacağınız logo tasarımı da en mükemmel halini alacaktır. Aynı şekilde logonun farklı özellikler bulundurması, marka değerinizi düşürmemek için faydalı bir etkendir.

Firmanızın logosunun, rakip firmalarınızın logosuna benzememesi gerekir. Aksi halde bu size faydadan çok zarar sağlayacaktır. Tüketicilerin kafasını karıştırabileceği gibi rakibinizin logosunun da tanıtımını yapmış olursunuz.

Etkileyici bir logo nasıl olmalıdır:

  • Yalın ve vurgulayıcı tasarım: Logo tasarımı yaparken, dikkat etmeniz gereken ilk madde, logonun akılda kalıcı çizgilere sahip olmasıdır. Bu yapmak için de logonun daha sade ve net olarak dizayn etmeniz gerekmektedir. Uzun vade de size çok büyük yarar sağlar.

  • Farklı ve özgün olması: Logonuzun hiçbir firmanın logosuna benzememesi gerekir. Yapacağınız logo yüzde yüz orijinal ve özgün olmalıdır. Benzer logo kullanmanız, yarardan çok zarar görmenizi sağlar.

  • Karışıklıktan öte bir yapısı olmalı: Dünyadaki büyük şirketlerin logosuna baktığınızda, çok sade fakat çok da net olduğunu görebilirsiniz. Karmakarışık logolar yerine, bu tarz minimal esintiler ile hazırlanmış logolar çok daha faydalı olacak ve kurumsal prestijinizi de arttıracaktır.

  • Hedeflediğiniz kitleye net mesajlar iletmeli: Öncelikle bu iş için hedef kitlenizi netleştirmelisiniz. Daha sonra yaptıracağınız logo, bu hedef kitleye seslenecek şekilde olmalı. Yani dikkat çekici ve beni satın al mesajını vermeli.

  • Tamamlayıcı çizgilerde olmalı: Firmalar her ne kadar kendilerine hedef kitle belirlese de çıktıkları bu yolda her yaş ve kesimden tüketiciler olacaktır. Bu yüzden yaptıracağınız logo tasarımında, belli bir hedef kitlesi yerine, logonuzu görecek herkese bir mesaj iletmelidir. Mesaj iletmenin dışında bir diğer en büyük özelliği ise akıllarda kalacak bir tasarıma sahip olmalıdır.

Logo tasarım süresi boyunca, müşterinizin istek ve talepleri çok önemli. Kısacası yapılan her iş, farklı bir tecrübe ve birikim gerektirmektedir. Bu tecrübeye sahip olmak için, yapacağınız iş ile ilgili çok zaman harcamanız gerekmektedir. Logo tasarımında farkındalığın haricinde uyulması gerekmekte olan şart ve metotlar var. Bu metotları dört dörtlük bir şekilde tasarlayıp ve gerçekleşmesine yönelik adımlar atan uzman ve güvenilir logo tasarımcıları ile çalışmanız kesinlikle tavsiye edilir.

Logo tasarım çeşitleri

 

Logo tasarlama işlemini, ana kavram olarak 3’e ayırabiliriz.

1-İkonik logolar

Tek başına rakam, harf ve sembollerden yararlanarak tasarlanmış logolardır. İkonik logoların amacı, insanların gözünde marka isminin değil de sadece logonun şeklinin hatırlanması amaçlar. Bu logo şeklini çok büyük firmalar tercih eder. İkonik logoların pazarlanma şekli şu şekilde olur. Çok büyük reklamlarla birlikte, önce marka ismiyle birlikte sergilenir. Bu şekilde zihinlere iyice kazılır. Daha sonra yazı kısmı küçültülür ve en sonunda çıkarılır. Bu şekilde artık logoyu gördüğü gibi, hangi marka olduğunu anlar. Örneğin; Apple, Shell …

2-Yazısal logolar

İngilizce dilinde herhangi bir anlam içermeyen ‘’logotype’’ olarak yapılan logolardır. Yalnızca yazı ile tasarlanan logolardır. Üstünde değişiklik yapılmış ya da daha kalın veya daha büyük yazı karakterleri ile yapılmıştır. Bu logolarda sembol ya da ikon olmaz. Örnek; SONY, facebook …

3-Kombinasyon logolar

Bu tip logolar hem yazı hem de ikonik tarzı logoların karışımıyla oluşmuştur. En fazla kullanılmakta olan logo çeşididir. Birçok şirket hem yazı hem de simge tarzı logolarla hatırlanmak ister. Ayrıca yazısal bölümü de dolgun ya da daha etkili gözükmesini ister. Birçoğu ise ayrı olarak kullanmaktadır. Bu logo türü, sembol ve yazının birbirleri ile harmanlanarak tasarımı yapılır.

Uzun lafın kısası, logo tasarım işinde hem logo tasarımı isteyen kişi ile hem de logo tasarım işini yapacak şirket ile sürekli bağlantı halinde olunmalıdır. İletişimin kopuk olduğu durumlarda beklenti, istek ve harcanan vakit çöpe gidebilir. Memsidea olarak logo tasarım hizmetini en doğru şekilde yapmaktayız.