Memsidea

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik, firmanın şirket dışında veya şirket içinde duruşunu temsil etmektedir. Ayrıca müşterilerin de bir bakışta firmayı tanıması adına yapılan çalışmaların bir bütün halidir. Kurumsal kimlik aynı zamanda firmaların profesyonel görünmesini sağladığından dolayı müşteriler için daha güvenilir bir izlenim bırakmış olur. Bu çalışmaların en temeli amblem ve kurum isminden oluşan logodur. Bunun haricinde kalan tüm görsel iletişim malzemeleri ise logo tasarımları baz alınarak şekillenir.

Kurumsal kimlik hem B2C pazarlama hem de B2B pazarlama alanında firmaların görünür kılmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı müşteriler arasında olan bilinirliği de arttığından dolayı oldukça önemlidir. En temel reklam çalışmalarından biri olduğundan dolayı kurumsal kimliği olmayan firmaların büyümesi ve tanınması neredeyse imkansız bir durumdur. Oysa tasarımı iyi bir şekilde yapılan kurumsal kimlik müşterilerin gözünde firmalara itibar kazandırmaktadır. Bununla beraber her zaman akılda kalıcı olduğundan dolayı pazarlama etkinliklerinde arttıracaktır.

Kurumsal kimlik çalışmaları arasında çalışanların kıyafetlerinde araç giydirmeye, logodan ofis dizaynına, antetli kağıttan tabeaya kadar her ölçüde içerik belirlenmiştir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal kimlik oluşturulurken yapılması gereken ilk şey kurumun renklerinin belirlenerek logosunun tasarlanmasıdır. Böylece firmaya ait bir logotype oluşturulmasıdır. Logotype, kurumun kimliğinin oldukça önemli parçaları arasında yer alır. Kurumda akılda kalıcı, güçlü ve etkili kılan logosunun görünümüdür. 

Logotype oluşturulduktan sonra kurumdaki şirket dışında ve içinde kullanacağı farklı basılı malzemelerin tamamının da logotype şeklinde olması gerekir. Yani logotype adına oluşturulan yapının özellikleri ile ters düşmeyecek bir biçimde hazırlanması gerekir. Özgün bir biçimde hazırlanan kurumsal kimlik firmanın itibarı ve başarısı adına son derece önemlidir. Var olan logoların benzerlerini veya kendisini kullanmak, başka firmaların imajlarını ya da renklerini taklit etmek onlar adına bir yatırım olacaktır. Bu nedenle oluşturulacak olan kimliğin özgün ve firmanın kendisini temsil edebilecek bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Kurumsal kimlik oluşturma aşamasında firmalar mümkün olduğu kadar alanları üzerinde profesyonel kişilerle çalışmalıdır. Çünkü kurumsal kimlik zaman içerisinde değiştirilebilecek bir çalışma değildir. Ufak ayrıntılar ve dokunuşları dışında pek fazla değişiklik yapılması mümkün değildir.

Kurumsal Kimlik Tasarım Aşamaları

Bir kurumsal kimliğin tasarımı yapılırken firma ve tasarımcılar genel olarak üç aşama sonunda bir sonuca ulaşırlar. İlk aşama yapılacak olan işlerin belirlenmesidir. Firma, tasarımcılara neyin ön planda tutulacağını, hangi ürünleri istediğini ve firmanın genel olarak özelliklerini iletir. Tasarımcı firmanın isteklerine uygun bir şekilde güncelliği de dikkate alarak tasarımları üzerinde çalışmalara başlar. İkinci olarak tasarım üzerinde çalışmakta olduğu işleri firmaya sunarak bir onay alır. Bu aşama esnasında gerekiyorsa firmanın önerilerine uygun bir şekilde çalışmalar ve düzenlemeler yapılır. Son aşama ise firmanın ve tasarımcının üzerinde anlaştığı çalışmalar adına dağıtım ve basım süreci başlar.

Kurumsal kimlik zaman içerisinde değiştirilebilen bir çalışma değildir. Ufak ayrıntılar ve dokunuşlar haricinde pek fazla değişiklik yapılması hem geriye saran süreç olacak hem de zahmetli olacaktır. Yeniden hazırlanan bir kurumsal kimlik firmaları yeni bir kurum şeklinde lanse edeceğinden dolayı prestij ve tecrübe kaybına sebep olacaktır. Bu sebeple firmaları tam olarak yansıtan vizyonu ve misyonunu hakkında ayrıntılı bir çalışma gerekmektedir.

Neden Kurumsal Kimliğe İhtiyacınız Var?

Firmalar, kendilerini müşterilerine tanıtmak, firmalarına bir marka kazandırmak için kurumsal kimliğe ihtiyaç duymaktadır. Bununla beraber kurumsal kimliğe ihtiyaç duyulması için birçok sebep vardır. Bunlar ise aşağıdaki şekildeki gibidir:

Marka Kişiliği

Bir kurumsal kimlik, markanızın ‘’kişiliğinin’’ ve değerlerinin görsel bir temsilidir. Kimlik tasarımı en temel olarak kitlenizde belirli duyguları uyandırmak ve markanızın tonunu belirlemek adına kullanılır.  Marka kimliğiniz, iş hedeflerinizi tanıtmak ve genel mesajını iletmek adına iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

Farklı Tasarım

Kurumsal kimliğiniz, sektör içerisinde ayırt edilebilmenize ve markanızın çok doğru bir biçimde konumlandırılmasına yardımcı olur. Profesyonel bir ekip aracılığıyla tasarlanan kreatif kurumsal bir kimlik tasarımı, pazarınız üzerindeki potansiyel müşterinizin dikkatini çekmek için yardımcı olur.

Tutarlı Mesaj

Kurumsal imajınızı geliştirmek adına, bütün kurumsal kimlik materyalleriniz üzerinde tutarlı bir mesaj oluşturmanız gerekmektedir. Her parça, tasarım öğelerine ve temel stillere sahip olmalıdır. Ayrıca uyumlu olan bir kurumsal kimlik kitinin oluşturulması gerekmektedir.

Farkındalık Yaratmak

Kurumsal bir kimlik kiti oluşturulması, markanızın bilinirliğini arttırmak adına yardımcı olmaktadır. Bütün pazarlama materyallerinizin en ön planda olmasına destekçi olur. Markanızın pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirdiği bütün etkinlik ve fuarlarda, daha akılda kalıcı olabilir ve hedef kitlenizle çok daha fazla temas kurabilirsiniz.

Marka Sadakati

Etkin bir kurumsal kimlik, markanıza ait olan hedef kitle ile arasında bir bağlantı kurması adına oldukça önemlidir. Markanıza güven duyulmasına ve müşteri sadakatine yardımcı olur.

Kurumsal Kimlik Ajansı Nedir?

Günümüzde neredeyse tüm firmalar tarafından kullanılan kurumsal kimlik, markanın misyonunu ve vizyonunu yansıtmaktadır. Bununla beraber marka kimliğinin oluşturulması adına oldukça önemli bir kılavuz görevindedir.

Kurumsal kimliğin oluşturulma süreci çok yaratıcı ve kapsamlı faktörlerin birleşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu süreç, kurumsal kimlik hakkında uzmanlaşmış olan kurumsal kimlik ajanslarının aracılığıyla yapılır. Kurumsal kimlik ajansı, markanın beklenti ve ihtiyaçlarını profesyonel süreçle beraber birleştirerek markanin istediği kurumsal kılavuzun oluşturulmasında sorumludur. Kurumsal kimlik ajansları, oluşturulacak olan kurumsal kimliğin yalnızca birkaç grafikten oluşmadığını, daha kapsamlı bir anlatımla marka değeri oluşturulmasını dikkate alır.

Şirketlerin hedeflemiş oldukları kitleyle beraber iletişim kurabilme ve bilinirliklerini arttırma yollarından birisi de kurumsal kimliktir. Bu sebeple bir kurumsal kimlik ajansı, çalışmalara ve projelere başlarken markanın analizin oldukça özenli bir şekilde yapmalıdır. Analizler doğrultusunda ve uygun bağlantılar çerçevesinde markan değerlerini içeren bir kılavuzun oluşturulmasını sağlarlar.

Neden Kurumsal Kimlik Ajansına İhtiyaç Duyuluyor?

Kurumsal kimlik, kurumun coğrafik, yönetimsel ve tarihsel bütün süreçlerini kapsar. Ayrıca markayla hedef kitle arasında bir bağ oluşması adına da yapılan önemli bir çalışmadır. Kurumsal kimlik projesi, profesyonel kişiler tarafından yapılan analiz ve araştırma süreçleri doğrultusunda tamamlanır.

Kurumsal kimlik ajansı, markaya değer yaratan, kurumsal kimliğin uzun bir süre kullanılan ve halkla ilişkiler sırasında etkin proje olduğunun farkındadır. Kurumsal olmak, şirketlerin bulunduğu bütün alanlar üzerinde tek bir yüze sahip olacak şekilde bilinirliklerini arttırmaları ve markalarının itibarını güçlendirmeleri anlamındadır. Bu noktaların farkında olan firmalar, kurumsal kimlik çalışmasının logoların çeşitli materyallarde kullanılmasından daha profesyonel ve kapsamlı bakış açısıyla yapılmasının farkındadırlar.

Büyük markalar tarafından yaratılan ve markanın imzası şeklinde olan kurumsal imajın altında, Kurumsal kimlik ajansı aracılığıyla yapılmış ayrıntılı çalışmalar vardır. Markanız adına net bir mesaj vermek ve itibar yönetimi sayesinde marka değeri oluşturmak için kurumsal kimlik ajansları ile çalışılması gerekir.

Bir Kurumsal Kimlik Üzerinde Olması Gereken Ana Materyaller

Kurumsal kimlik, günümüz sektöründe büyük firmaların, markalarına adına yaptırdıkları önemli bir konu haline gelmiştir. Ancak kurumsal kimliklerin üzerinde olması gerekli olan bazı ana materyaller bulunmaktadır. Bu materyaller ise aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Logo
  • Web Sayfası
  • Kartvizit
  • E-Posta İmzası
  • Ambalaj
  • Kırtasiye Malzemeleri
  • Tabela
  • Promosyon Ürünleri
  • Baskı Materyalleri