Memsidea

Broşür

Broşür, firmaların hizmetlerinin ve ürünlerinin tanıtımı adına en çok ve en sık kullanılan basılı bir materyaldir. Hedef kitlenin firmaya ait olan ürünlerden ya da hizmetlerden haberdar olarak firmayı tercih etmesine neden olacaktır. Broşür ile beraber firmalar müşterileri ile ilk temaslarını sağlayabilecektir. Ayrıca kalitesi ile de firmanın müşteri gözündeki izlenimini genel olarak belirler. Broşür, firmayla ilgili olarak tanıtımının yapılması istenilen bütün ürünleri kapsayabileceği gibi, hizmet ve ürünleri ayrı ayrı olacak şekilde de içerebilir. Belirli bir hizmet veya ürün adına kullanılacak broşür, alışveriş merkezlerinde, fuarlarda gazete veya diğer medya organlarıyla müşteriye belirgin olarak ulaştırılır.

Broşür Tasarımı

İyi tasarlanmış bir broşür, firmayı potansiyel müşterilere tanıtmak için en doğru ve en iyi yoldur. Broşürler oluşturulurken herhangi bir SEO firmasına ait dokunuş üretilen materyallerin tamamının işlevselliği en doruk noktaya çekecektir. 

Broşür içeriği, dijital ortam üzerindeki sıralamaya yönelik doğru içerikler ve seçilmiş anahtar kelimelerle beraber daha hızlı bir şekilde bulunmanızı sağlar. Hazırlanan bir broşür tasarımın üç ana işlevi bulunmaktadır. 

Broşür tasarımın üç ana işlevi aşağıdaki şekildeki gibidir:

 • Bilgilendirici İşlev: Bir broşür genel olarak potansiyel müşterileri firma ile alakalı olarak bilgilendirme konusunda kullanılır. Bu bilgiler firma sunumu, firma sunduğu yeni bir hizmet, ürün ya da firma adındaki son bir değişik ile ilgilidir.
 • Reklam işlevi: Bir broşür, bir ya da daha fazla hizmet ve ürünü cazip biçimde tanıtnamaya fırsat sunan bir reklamcılık aracı şeklinde önemlidir. Dijital pazarlamaya koyduğu etkisi ile beraber doğru tasarlanan bir broşür online platformlar üzerinde çok daha fazla hit alınmasını sağlar.
 • Tanımlama işlevi: Hazırlanışı iyi bir şekilde yapılan broşür tasarımı, bütün firma broşürleri içerisinde aynı kriterin korunmasına olanak sağlar. Bu kriter ise konsept şeklinde nitelendirilir. 

Bütün broşür türleri üzerinde birleştirme işleminin yapılması, firmanın otomatik olarak tanınmasına olanak sağlar. Firmaya güvenilirlik ve prestij verecektir. Firma broşürü adına yalnızca ‘’konsept’’ değil, bazen logo tasarım bile oldukça önemlidir. Bu yüzden dolayı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Herhangi bir şirket adına tasarımı iyi yapılan logo esastır. Bir reklam kampanyasının başlatılması adına ilk adımlardan biridir.

Broşür Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Broşürler firmalar tarafından çok bir şekilde kullanılır. Çünkü açılmış olan bir firmanın ya da işletmenin müşterilerini bulmak adına kullandıklı en doğru ve en etkili yöntemlerden birisidir. Bu durumda ise profesyonel ve güzel bir broşür hazırlanması gerekir. Amaç genel olarak müşterilerin ilgisini çekmek olacaktır.

Broşür tasarımı genel olarak aşağıdaki konular dikkate alınarak yapılır:

 • Hedef Belirlemek
 • Müşteri Tanımak
 • Yaratıcı ve Dikkat Çekici Tasarım
 • Ebat ve Kırım Seçmek
 • Yazı Kullanımı
 • Doğru Font Kullanmak
 • Görsel kullanımı
 • Yazı Kullanımı
 • Başlık Kullanımı
 • Renk Seçimi
 • Vektörel Program
 • Kullanılabilirlik
 • Kelime Kullanımı
 • Kağıt Kullanımı
 • İletişim Bilgileri

Etkili Bir Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?

Broşür; bir kurum ya da firmayı tanıtmak için hazırlanan, tanıtımı yapılacak firma veya kurum ile alakalı fotoğrafları barındırır. Ayrıca açıklayıcı kısa metinler yer aldığı, akılda kalıcı ve dikkat çekici unsurlara sahip olan tanıtıcı bir materyaldir. Bir firmanın kendisini, verdiği hizmeti ya da ürettiği ürünü tanıtmak, reklamın yapmak için hazırlanır. Hazırlanan broşürler bu tanıtımda da haber olması istenen topluluğa dağıtılır. Bu dağıtma işlemi elden olabileceği gibi posta yolu ile de olabilir.

Broşür Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Broşür tasarım aşamaları; fikir, tasarım ve basım şeklinde üç tane aşamadan oluşmaktadır. Önce firmanın yapacağı tasarım hakkında net bir fikir belirlemesi gerekir. Ardından tasarım işlemi yerine getirilir. Son olarak ortaya konulan ve yapılan tasarımla beraber basım işlemi gerçekleşir ve broşür hazır bir hale gelir.

İyi Bir Broşür Tasarımının Yararları Nelerdir?

İyi tasarlanmış broşürler, hedef kitlelerin aklında çok daha uzun bir süre kalabilir. Tasarımın düzgün ve güzel olması, verilecek olan mesajın çok daha kolay bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Broşürler firmayı temsil etmektedir, bundan dolayı da tasarımın genel kalitesine bağlı olmaktadır. Bütün bunlar, firmanın hizmet ve ürünlerin etkili bir şekilde ve kısa sürede kitlelere, uygun reklam ücretleri ile tanıtımını sağlamaktadır.

Broşür Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkili bir broşür, işletmelerin ne hakkında olduğu ve bununla beraber müşteriler adına neler yapılabileceğini net ve açık bir şekilde detaylandırır. Öte yandan, kötü tasarlanan bir broşür, potansiyel olan alıcıları firmaların rakiplerinin kollarına bırakacaktır. Broşür, bir şirket, kampanya, etkinlik, hizmet ya da ürün hakkında farklı bilgiler içermektedir. 

Raflardan yaygın bir şekilde görülen bir broşür bulunmaktadır. Broşür genel olarak üç katlı ya da iki katlı olan tek tabakadır. Bazı broşürler c şeklinde katlanır, bazıları ise z şeklinde katlanır.

Broşürün Hedefi Belirlenmeli

Tasarımın etkili bir hale getirilmesi adına broşürün ne işe yaradığının genel olarak anlaşılması önemlidir. Broşürün amacı firmaları ya da kurumlar doğru yöne yönlendirmektedir. Broşürü bir iletişim tasarımı olunduğunun bilinmesi gerekmektedir. Broşürün içine konulacak olan her şey kitle ile doğrudan olarak iletişim kurar.

Müşterilerinizi Tanıyın

Broşür bir iletişim aracı konumundadır. Bundan dolayı da hedef pazarın iyi bir şekilde bilinmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde, firmaların ilgi alanları yakalanabilir. Örneğin, yiyecek hakkında bir hedef sahibiyseniz gastronomik lezzetlerle ya da yemek pişirme ile alakalı bir tasarım seçin. Broşür üzerinde hedef pazarın istekleri ve ihtiyaçları iyi bir şekilde belirlenmelidir.

Yaratıcı Olun

Yaratıcılık, pazar rekabeti söz konusu olduğu zaman oldukça önemlidir. Broşürün ortaya çıkarılmasında benzersiz ve özgün bir tasarım hedeflenmelidir. Broşürün tanınabilmesi de oldukça önemlidir. Bir raf üzerinde diğer broşürlerle karıştırılmış bir vaziyette olsa dahi göze çarpacak bir tasarım düşünülmelidir. Markanın kimliği yaratıcılıkla beraber güçlendirilmesi oldukça önemlidir.

Broşür Tasarımının Kurumsal Kimliğe Olan Uyumu Neden Önemlidir?

Broşür, etkin bir tasarım ile beraber hizmet ve ürün tanıtımı amacıyla bastırılır. Çoğunlukla üç kırımlı ve tek parça olacak şekilde tasarlanan broşürler farklı konular bilgi verir. Bunlar arasında organizasyon ve davet haberi vermek, olay ve ürünlerle ilgili tanıtım yapmak için hazırlanırlar.

Broşürü tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım konular bulunmaktadır. Broşürler, firmanın kim olduğunu belirler, hedef kitle belirlenir. Yanlış anlaşılan durumlara sebebiyet verebilir. Bundan dolayı da problemsiz ve sağlıklı bir broşür dağıtımı adına tasarımcının elindeki bütün kurumsal bilgilerin net ve eksiksiz olması gerekir. Ayrıca tasarımcının kurumsal bilgilere detaylı olarak sahip olması da broşürün amacına uygun ve kalite olması için gereklidir. Gerekli bilgilerin tasarımcıya ulaştırılması ile tasarımcı broşür üzerinde verilecek olan mesajı çok net bir biçimde hazırlamaya çalışır.

Broşür Tasarımı Yapmanın Avantajları

Freelance bir web tasarımcı ile beraber çalışmanın temel avantajı, fiyatların ajanslara kıyasla çok daha düşük olmasıdır. Ayrıca ajans çalışanları çoğu şeyi doğru yapamayacağı ve vaktini doğru kullanamayacağı için firmaya maliyeti ve zararı yüksek olur. Ajans çalışanlarının vakitleri bellidir. Bu vakitler çerçevesinde çalışması gerektiğinden dolayı iş yapmak istemediği herhangi bir zaman diliminde sizlerin tasarımı ile ilgilenebilir.

Yetiştirme ve zaman kaygısı, yönetici baskısı tarzındaki bileşenler bu duruma eklenince tasarımcı yapmakta olduğu işin kalitesinde ödün vermek zorunda bırakılmaktadır. Tasarım sanatları için bulunan grafik, endüstriyel hıza ayak uydurmaktadır. Bundan dolayı ne ne yazık ki birçok zaman kopyalanmış işlerle yapılır.