Memsidea | WhatsApp Business ve YouTube Güncellemesi.
Gaziantep ve Mersin Web Tasarım

Kademeli olarak dünya genelinde sunulacak olan uygulama, ülkemizde de ilerleyen günlerde Google Play üzerinden yayınlanacak. Küçük işletmeleri kendisine hedef alan WhatsApp bu uygulamayla, müşterilere daha kolay bir şekilde dönüş yapılmasını, kişisel ve işle ilgili mesajların ayrılmasını hedefliyor.

WhatsApp Business özellikleri neler?

Kullanıcılarına bir çok farklı araç sunan WhatsApp Business, Messenger’da gördüğümüz Hızlı Cevapları da bünyesinde bulunduruyor. WhatsApp Business’ın öne çıkan özelliklerini ise İşletme Profilleri, Mesajlaşma Araçları, Mesajlaşma İstatistikleri, WhatsApp Web ve Hesap Türü olarak sıralayabiliriz. İşletme Profilleri sayesinde müşteriler işletmenin tanıtımı, e-posta veya mağaza adresi ve web sitesi bağlantısı gibi bilgileri görüntüleyebiliyor. Mesajlaşma araçları ise işletmelere genel olarak Facebook sayfalarının Messenger’da kullandığı araçları işletmelerin ilgisine sunuyor. Bu araçlar arasında sıkça sorulan sorular için hızlı cevaplar, işletmeleri insanlara tanıtan karşılama mesajları ve meşgul olduğunuzda kullanılabilecek mesajlar yer alıyor.

WhatsApp Business ile işletme profilleri oluşturulabilecek. Böylece müşterilere, işletmenin tanıtımı, e-posta veya mağaza adresi ve web sitesi bağlantısı gibi bilgiler sağlanmış olacak. Mesajlaşma araçlarıyla sıkça sorulan sorular için hızlı cevaplar kullanılabilecek ve mesajlarınızın okunma istatistiklerine erişebileceksiniz. İşletme hesabı olarak listelenen numaranız sayesindeyse insanlar bir işletme numarasıyla mesajlaştıklarını biliyorlar. Zaman içerisinde onaylı hesaplarında geleceği WhatsApp Business ayrıca WhatsApp Web sayesinde bilgisayarlarda kullanılabiliyor.


WhatsApp’ın yeni kullanıma sunduğu bu özelliği kullanmak için ekstra bir uygulama indirmenize gerek kalmadan WhatsApp’ı her zamanki gibi kullanmaya devam edebileceksiniz. Aynı zamanda aldığınız mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmaya da devam edebilecek; dilerseniz işletme numaralarını da engelleyebilecek ve mesajları ‘spam’ olarak işaretleyebileceksiniz. İş profili! Müşterileriniz için adresiniz, işletme tanımınız, e-posta adresiniz ve web siteniz gibi yararlı bilgiler içeren bir işletme profili oluşturun. Hızlı cevaplar! Hızlı cevaplar, sıkça sorulan soruları kolayca cevaplayabilmeniz için sıklıkla gönderdiğiniz iletileri kaydetmenize ve yeniden kullanmanıza olanak tanır. Otomatik mesajlar! Müşterilerinize cevap veremediğinizde, sizden ne zaman haber alabileceklerini bildiren uzakta mesajı ayarlayın. Ayrıca, müşterilerinize işletmenizi tanıtmak için bir karşılama mesajı da oluşturabilirsiniz. Mesajlaşma istatistikleri! İletilerinizden kaç tanesinin başarıyla gönderildiği, ulaştığı ve okunduğu gibi önemli istatistiklere erişin. WhatsApp Business webde de kullanılabilecek! Mesajlaşma İstatistiklerinde, İşletmeler mesajların kaç tanesinin okunduğu gibi metrik veriler elde edilerek analiz yapılabilirken, WhatsApp Web özelliğiyle işletmeler WhatsApp Business’ı masaüstü bilgisayarlarda da kullanabiliyor. ukarıda da bahsettiğimiz Hesap Türü özelliğinde ise işletmeler, “işletme hesabı” olarak listeleniyor.

 Böylece WhatsApp kullanıcıları işletmeyle mesajlaştıklarının bilincine varıyor. Zaman içinde hesaptaki numarayla, işletme numarasının örtüştüğü teyit edilen bir takım işletmeler ise onaylı hesap olarak görünebiliyor.

ŞİMDİLİK TÜRKİYE’DE YOK…

 WhatsApp’ı adeta canlı bir müşteri hizmetleri ve iş kartviziti olarak kullanmanızı sağlayan uygulama. Şimdilik Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve ABD için kullanıma sunulan uygulama gün geçtikçe tüm bölgeler için yavaş yavaş kullanıma sunulacak. Ancak telefonunuzun bölgesini değiştirerek cihazınıza uygulamanın son sürümünü kurabilirsiniz. WhatsApp'a Youtube güncellemesi IOS kullanıcıları için yayınlanan yeni WhatsApp güncellemesiyle uygulamadan çıkmadan YouTube videoları açılabiliyor. Güncellemeden önce video linki, başlık, videodan görsel ve açıklama kısmıyla birlikte gözüküyordu.

Şimdilik yalnızca iOS için kullanıma sunulan güncelleme ile birlikte paylaşılan videolarda ekranda play butonu ortaya çıkıyor. v2.18.11 güncelleme versiyonu ile birlikte gelen bu özellik sayesinde kolayca videolarınızı izleyebilir, ayrıca YouTube uygulamasına gitmeden de tam ekran moduna videoları alabilirsiniz. Yine de v2.18.11 güncellemesinin tüm dünyada partiler halinde dağıtıldığını da hatırlatalım. Eğer güncellemeyi şu an almadıysanız, birkaç saat sonra App Store‘u yeniden kontrol edebilirsiniz. YouTube videoları izlerken sadece ilgili sohbet penceresinde kalmanız gibi bir şartta bulunmuyor. Video yerleştirmeleri adete bir widget gibi çalışıyor ve siz başka konuşmaya geçseniz bile devam edebiliyorlar. Bunun dışında, video linklerini yalın halleriyle paylaşmanız şart. Eğer link önüne veya arkasına ekleme yaparsanız önizleme penceresi de görünmüyor. Kullanıcılar, WhatsApp üzerinden herhangi bir YouTube videosu gönderdiklerinde ya da aldıklarında bağlantı balonunun üzerinde bir oynatma butonu çıkar. Kullanıcılar bu butona bastıklarında video bir pencerede oynatılır.